Azda najnavštevovanejšia internetovská stránka v Severnej Amerike, ktorá je venovaná boxerom www.euro-boxer.com, ktorú väčšina chovateľov a priaznivcov plemena boxer pozná ako EUROPEAN BOXER ZONA, urobila interview aj so slovenským chovateľom Jozefom Šusterom. Z dôvodu veľkého záujmu prinášame voľný preklad aj v slovenskom jazyku a uverejňujeme ho na našej stránke.

Interview s Jozefom Šusterom

Jozef Šuster sa narodil sa 29. septembra 1966 v Košiciach na Slovensku a v súčasnosti býva vo Veľkej Ide, kde v chovateľskej stanici Fender Edda chová svojich boxerov. Svojho prvého boxera dostal v roku 1983 ako 16-ročný a prvý vrh odchoval v roku v 1985 v chovateľskej stanici Edda, ktorá má teraz zmenený názov na Fender Edda (FCI). Po tom ako sa Jozef Šuster oženil v roku 1989 chová boxerov spolu s manželkou Janou. V rodine Šusterových sú dve dcéry Nikola a Dominika, ktoré majú veľmi rady psov, obzvlášť šteniatka a tak sa celá rodina podieľa na ich chove. V súčasnosti majú doma 12 boxerov a Nikola a Dominika vlastnia aj sučku amerického kokeršpaniela. Chovateľská stanica boxerov Fender Edda doteraz vychovala 7 Medzinárodných šampiónov, mnoho šampiónov a víťazov špeciálnych výstav. Jozef Šuster je do roku 1991 rozhodcom exteriéru pre plemeno boxer a bude posudzovať európsku výstavu 2003 v Bratislave. Je taktiež vydavateľom prvého kynologického časopisu na Slovensku a to magazínu Kynologická revue, ktorý vychádza už štrnásty rok. V 2001 a 2002 vydal Jozef Šuster monografickú prílohu tohto magazínu s názvom Boxer monografia a dúfa, že mu čas dovolí vydať ju aj tohto roku. 26. – 27. apríla 2003 Slovenský boxer klub usporiada Majstrovstvá sveta vo výkone boxerov - ATIBOX a nakoľko pán Šuster má na starosti jeho organizáciu pozýva všetkých priaznivcov boxerov na toto podujatie.

 


Prosíme Vás, povedzte nám, ako ste začali s boxermi.

Predstava boxera vo mne prežívala od útleho detstva. Vo veku asi štyroch rokov sa ku mne dostala pohľadnica s viacerými, najznámejšími plemenami psov. Do oka aj srdca mi padol už vtedy boxer. Je až neuveriteľné, že do dnes vidím jasne toho psa pred sebou a to napriek tomu, že pohľadnica nebola moja a nikdy viac som ju už nevidel. Čo je zaujímavé, bol to biely, veľmi elegantný pes so zlatými znakmi – dnes neštandardný jedinec. Na toho skutočného boxera som si musel niekoľko rokov od tohoto zážitku počkať. Zachovávajúc rodinnú tradíciu som vyrastal pri nemeckých ovčiakoch a mali sme jednu dobu aj jazvečíka.

Povedzte nám, prosím Vás, ako ste našli toto plemeno, koľko ste mali rokov, keď ste prvýkrát zbadali Vášho prvého boxera a kedy ste došli k rozhodnutiu zaoberať sa chovom boxerov.

V roku 1983 sa sen vlastniť boxera stal skutočnosťou a prišla k nám prvá sučka tohto jedinečného plemena. Mal som vtedy 16 rokov a bolo to najkrajšie obdobie v mojom živote. Dnes s odstupom času viem, že nebola vhodná na chov, ale vtedy sa splnil môj detský sen. Trávili sme spolu veľa času a bola vynikajúcim pracovným psom a skvelým spoločníkom. Naša druhá sučka, ktorá je pramatkou takmer všetkých našich odchovov, bola DIANA Nikké a som vďačný osudu, že nám ju zaslal. Môj prvý vrh som odchoval v januári 1985 a patril som iste k najšťastnejším ľuďom na zemi.

Bolo by zaujímavé sa dozvedieť, aké boli kvality, ktoré ste si ako prvé vážili a čo ste chceli zmeniť.

Od počiatku mi imponovala jedinečná povaha boxerov. Je to vynikajúci pracovný pes, ale aj jedinečný spoločník. Uvedomoval som si, že pri chovateľskej práci je potrebné udržať povahové vlastnosti a prípadne ich rozvíjať s prihliadnutím na ochotu pracovať aj podľa skúšobného poriadku IPO a SchH. Prihliadajúc na exteriér som si predsavzal a tohto predsavzatia som sa nevzdal dodnes, že sa budem snažiť vo svojom chove o skĺbenie sily a mohutnosti s eleganciou a prirodzenou ušľachtilosťou boxera. Nezastávam názor, že na toto plemeno existuje presná mierka jednotlivých pomerov podľa ktorej by sme mohli určiť ideálneho jedinca. Krásny boxer je umelecké dielo, ktoré môžeme prirovnať k obrazu či radšej ku krásnej soche. A každé umelecké dielo vnímame ako celok a preto aj boxera musíme vnímať ako dokonalé dielo prírody a mnohých generácií našich predchodcov, ale i súčasných chovateľov.

Ako ste vybrali meno Vašej chovateľskej stanice?

Edda je pomenovaním európskej staroseverskej kultúry, ku ktorej som ani nevedno prečo inklinoval. Chov bol vždy pre mňa zábavou. Sledoval som krvné línie, rodokmene a tak som si po určitej dobe povedal, že by bolo dobré, keď sa počet odchovaných jedincov zväčšoval, pomenovať si aj jednotlivé línie po matkách. A tak sa objavili pri menách postupne názvy „Floyd“, „Fender“, „Star“ a „Regat“. V dobe keď sa registrovali medzinárodne názvy chovateľských staníc sa zistilo, že Edda je registrovaná a tak aby nebola duplicita, pribudol k pôvodnému názvu Edda, názov vtedy najúspešnejšej línie „Fender“. Konečný názov je teda Fender Edda (FCI). Avšak ako je vidieť z mien našich psov, pomenovanie línií sme si ponechali, aj keď pripúšťam, že to môže vyvolávať tak trocha zmätok.

Prosím Vás, zahrňte informácie o Vašich prvých psoch, odkiaľ ste ich získali, akí boli, ak je možné nejaké podrobnosti o nich.

Naša prvá chovná sučka, ako som už spomenul, bola Diana Nikké, ktorá pochádzala z dnes už neaktívnej chovateľskej stanice, ktorej činnosť si ale veľmi vážim. Vzišla z línie úspešného psa Carlo ut Gütsel, ktorý ako vieme bol aj predkom vynikajúceho psa Carlo v. Henningshof. Druhým boxerom ktorý prišiel do našej stanice bol pes Jupiter Im-Ka, syn Interchampiona Morgana Im-Ka. Dnes s odstupom času si uvedomujem ešte viac jeho prínos pre náš chov. Pochádzal z veľmi úspešnej chovateľskej stanice dnešného prezidenta Slovenského boxer klubu pána Imricha Sopka, ktorému vďačím za mnohé, najmä však na to, že ma naučil hľadať v boxerovi prirodzenú krásu a eleganciu.
 


King Fender Edda

Sagvan Fender Edda


Vaše prvé krytia – ako dopadli? Boli úspešné alebo skôr srdcervúce a aké ponaučenia ste si s prvých krytí odniesli? Taktiež nám niečo povedzte o vystavovaní v tom čase.

Prvé naše krytia boli veľmi úspešné. Z prvého vrhu vzišla prvá ťažisková chovná sučka Arra Edda, ktorá sa stala zakladateľkou línie „Floyd“ a z druhého vrhu naša najmilšia sučka Beatrice Edda, ktorá okrem toho, že mala aj vynikajúcu povahu ako prvá z nášho chovu získala titul champion, bola vystavená 11x a jedenásť krát u jedenástich rozhodcov skončila ako výborná 1. Beatrice sa neskôr stala matkou dvoch interchampiónov psa King Fender Edda a Sagvan Fender Edda.

Ktorí boli Vaši najlepší psi, ako ste prišli k rozhodnutiu chovať ich? Aké boli ich kvality a slabé stránky, ich temperamenty (povahy), ako dlho žili? Aké mali úspechy? Kedy ste si všimli ich potenciál, boli výnimoční ako šteňatá alebo sa ich kvality objavili až neskôr?

Ako som spomenul Beatrice bola sučka mimoriadnych kvalít. Od malička bola úplne iná ako ostatní vtedajší boxeri. Mala výbornú, trocha drzú povahu, silnú kostru a veľmi peknú hlavu. Od narodenia bolo akosi samozrejmé, že zostane táto sučka doma. Beatrice dala viacero veľmi kvalitných potomkov z ktorých najväčšie úspechy dosiahli Interchampion King Fender Edda, ktorého otcom bol I.Ch. Nestor Hevelius a Interchampion Sagvan Fender Edda, ktorého otcom bol Teck del Colle Dell’ Infinito. Veľmi úspešný bol výstavne i chovne aj pes Champion Leonardo Floyd Edda, ktorý sa narodil zo spojenia našich odchovov (Cardinal Edda x Diana Edda). Leonardo je vo výbornej kondícii a v jedenástich rokoch vychováva svoju pra-pravnučku Charizma Fender Edda. Výrazný úspech dosiahli aj súrodenci zo spojenia Lord Axel od Spiacej Krolewny x Regata Floyd Edda a to Interchampion Herry Floyd Edda a jeho sestra Champion Haidy Floyd Edda. Herry okrem toho, že získal najvyššie výstavné tituly a vyniká výbornou povahou je aj otcom viacerých špičkových jedincov a jeho syn William Fender Edda je už tiež interchampion. Haidy z krytia so psom Mangnum di Massumatico priviedla na svet veľmi skvelý vrh, z ktorých Othelo Floyd Fender Edda, Oscar Floyd Fender Edda a Orka Floyd Fender Edda dosiahli okrem iných titulov aj titul interchampión. U sučky Orky stojí za pozornosť aj množstvo úspešne zdolaných skúšok a úspešná účasť na Majstrovstvách sveta ATIBOX podľa FH. Veľmi úspešne hodnotím aj vrh po sučke Playa Fender Edda zo spojenia so známym psom David del Colle Dell Infinito. Zak Fender Edda aj jeho brat Zakarias Fender Edda získali už viacero vysokých ocenení. Naša posledná veľká radosť je minuloročný odchov Hugo Boss Fender Edda, syn známeho talianskeho psa Giotto a jeho matkou je Playa Fender Edda. Za veľmi úspešnú sučku pochádzajúcu z nášho chovu musíme hodnotiť sučku Ch. Chyrone Regata Edda. Je matkou európskeho víťaza mladých, psa Idol Armida, sučky Olivia Armida a v našej chovateľskej stanici pôsobí Championka Abigeil Armida, ktorá má vynikajúci temperament, skvelú povahu a ochotu pracovať. Jej potomkovia sa zdajú byť tiež veľmi nádejní a tak zostáva dúfať, že sa presadia aj ako pracovní jedinci. Je žiaľ na smolu, že veľké množstvo perspektívnych šteniat sa dostane k ľuďom kde sa síce majú dobre, ale ich ďalšie chovné využitie, prípadne prezentácie na výstavách nie sú možné.
 


Othelo Floyd Fender Edda

Oscar Floyd Fender Edda

Orka Floyd Fender Edda


Ktorí ľudia boli vo Vašich prvých rokoch Vašimi učiteľmi? Ste nejakým výnimočným ľuďom vďačný za ich pomoc alebo inšpiráciu? Možno niekoľko slov o Vašich priateľoch a partneroch. Ak sú, tak nejaké historky, prípadne anekdoty o nich.

Mojím prvým chovateľským vzorom bol a stále aj je prezident Slovenského boxer klubu pán Imrich Sopko, ktorému som aj veľmi vďačný za pomoc v chove. A naši priatelia a partneri? V každej krajine ich máme viacero. Je to krásny pocit vedieť, že na tisíce kilometrov sú všade na svete. Ľudsky, ale aj pohľadom na boxera som sa veľmi zblížil s poľským chovateľom veľmi úspešného psa Nestor Hevelius Jerzy Pikosom. V Taliansku mám tiež vynikajúcich priateľov. Jedným z nich pán Stefano Agostinelli, chovateľ chovateľskej stanice Roxius a ďalší sú Luigi a Marina Andreoli, majitelia vynikajúcich boxerov Magnum di Massumatico a jeho vnučky Crios. Priateľský vzťah máme aj s českým chovateľom Robetom Fagošom, ktorý má známu chovateľskú stanicu „z Ringu“ a okrem toho je aj vynikajúci výcvikár a figurant boxerov. Takmer rodinný vzťah vznikol s maďarskými chovateľmi Jozef a Agnes Vukovics, ktorí vlastnia chovateľskú stanicu von Zielbox. Nedá mi pri tejto príležitosti nespomenúť aj chovateľa a priateľa Willy van Dijck – van Thielen, ktorý je ako iste každý vie majiteľom chovateľskej stanice v. Hazenberg. Samozrejme aj na Slovensku máme viacero priateľov. Ľudsky aj pohľadom na boxera k sebe stojíme blízko s majiteľom chovateľskej stanice Boxrelay Ľubomírom Pernišom a Signum Laudis Dušanom Hladíkom. Obom predpovedám úspešnú chovateľskú kariéru, ak budú prísni na seba, tak ako doposiaľ.

Ktoré chovateľské stanice ste v minulosti obdivovali? Ktoré chovateľské stanice (ak nejaké) obdivujete teraz? Nejakí výnimoční psi vo Vašom živote – či už Vaši vlastní, alebo psi iných ľudí? Ktoré boli, prípadne sú.

Je veľa chovateľských staníc, ktoré si vážim a obdivujem ich. Možno každú kvôli niečomu inému. Chovateľská stanica Bereler Ries vniesla do chovu boxera, najmä cez psa Xanthos a Apoll výrazné, ale veľmi pekne formované hlavy, sebavedomú povahu. Talianska chovateľská stanica del Colle Dell Infinito zase eleganciu a výborný pohyb a belgická van Hazenberg vyrovnanú povahu a anatomickú bezchybnosť. Ak by som chcel spomenúť dlhodobý prínos pre chov boxerov nemôžem obísť ani také stálice ako sú stanice del Roxius, del Nettuno, Ipon Saan, Saphos Hoeve, Ewenement, Nostrum a ďalšie.
Z konkrétnych jedincov na mňa jedinečne zapôsobili Xanthos v. Bereler Ries, ale aj jeho možno až nedocenený syn Nestor Hevelius. Samozrejeme s obdivom sledujem taliansku líniu Teck del Colle Dell’ Infinito – David del Colle Dell’ Infinito - Magnum di Massumatico. Najmä Magnum je pre mňa stelesnením ideálneho boxera. Okrem krásneho exteriéru vyniká aj výbornou povahou, čoho dôkazom je aj úspešne absolvovaná skúška SchH3, ale aj výborným zdravím. Medzi velikánov chovu počítam aj psov Saverio di Soragna, Plato v. Hazenberg, Vasko v. Hazenberg, Baron Rojo de Villalba a In-Petto v. German Dream.

Prosím Vás opíšte, ako vidíte ideálneho boxera. Poskytnite prosím čo najviac detailov. Chceme vedieť, aká je Vaša vlastná predstava perfektného psa, nie iba slová zo štandardu. Možno by ste mohli dať dokopy predstavu perfektného boxera použitím iných psov, napr. hlava toho a toho plus telo toho a toho.

Ideálny boxer je z môjho pohľadu úplne zdravý jedinec. Najmä pozornosť by sme mali dbať na zdravie srdca, dyspláziu bedrových kĺbov a spondylózu. Ideálny boxer musí mať aj výbornú povahu pracovného psa a taktiež nenahraditeľného spoločníka do rodiny. Priznám sa, všetkých známych boxerov som nemal možnosť spoznať lepšie ako na výstave, prípadne pri krytí a preto z tých, ktorí na mňa zapôsobili ideálne po stránke povahy a majú aj veľmi kvalitný exteriér sú Nestor Hevelius, Magnum di Massumatico a Vasko v. Hazenberg.

Čo si myslíte že boli ťažkosti plemena keď ste začínali? Aké si myslíte že sú problémy plemena teraz? Ako si myslíte že sa zdokonalilo plemeno v týchto posledných rokoch?

V období keď som začínal sa nevenovala takmer žiadna pozornosť zdraviu a dedičným onemocneniam. Myslím si, že terajšie naše poslanie je zachovanie povahy a exteriéru a popri tom neustále sledovať a pokiaľ sa dá tak aj zlepšovať zdravie.

Ak ste osobne poznali nejakých slávnych chovateľov a psov minulosti, hovorte o nich. Príhody, anekdoty o nich sú viac než vítané.

Zažili sme ich veľmi veľa, ale nemám zvolenie ich publikovať J. Ale jednu predsa . Belgicko je známe svojimi vynikajúcimi majonézami. Pri jednej návšteve chovateľskej stanice van Hazenberg Willyho a Ireny van Dijck som si na raňajky vypýtal pikantnú majonézu, ktorá mi v predchádzajúci večer tak veľmi chutila, aj keď sa k podávaným raňajkám nehodila. Od vtedy ak sa stretneme majú pre mňa stále jednu pripravenú. Nielenže chutí rovnako, ale po celú dobu mi pripomína priateľov v Belgicku. Kvalitné maďarské víno zase pripomenie priateľov v tejto krajine a pravá talianska pizza zase nedá zabudnúť na temperamentných priateľov z tejto krajiny.

Myslíte si, že je možné vychovať perfektného boxera? Ktoré veci by ste potrebovali na vychovanie takého? Ak si predstavíte, že by ste mohli použiť hocakého boxera a sučku z minulosti aj prítomnosti, ktorá by bola tá pravá perfektná kombinácia?

Hovorí sa u nás: Po vojne je každý generál. Tým dávam najavo, že sa nechcem vyjadrovať ku krytiam iných chovateľských staníc a kritizovať ich počínanie ak vrh nevyšiel podľa predstáv a chváliť sa, že ak by som mal k dispozícii práve tú onú chovnú sučku, že by som urobil to isté, prípadne veľmi podobné krytie, ako to ktoré bolo úspešné. Rokmi sa potvrdilo, niekoľko životných právd. Napríklad, že v chove sa nesmú robiť žiadne kompromisy, tie sú cestou ku skaze. Ďalšou skúsenosťou je, že na to aby sučka porodila špičkového jedinca, alebo jedincov, sama nemusí byť mimoriadnych kvalít, ale musí mať vynikajúci rodokmeň a musí byť nakrytá špičkovým psom. Takže len krytia tým najlepším sú cestou k úspechu, ale nie zárukou, že každý jedinec bude špičkový, avšak ako genetická databanka je využiteľný aj priemerný jedinec.

Aké si myslíte že sú najefektívnejšie nástroje a techniky na chov? Príbuzenská plemenitba? Prečo? Študujete rodokmene, alebo vyberáte partnerov preto, lebo sú podobní v type? Aké sú „víťazné kombinácie“, ak nejaké existujú? Alebo je to čisté šťastie, ktoré ma na svedomí dobrý vrh?

Príbuzenská plemenitba je veľmi ostrým nástrojom v rukách chovateľa, ktorým sa síce dá rýchlo prepracovať k vytúženému úspechu, ale pri nevhodnom použití, alebo aj malej chybičke, môže byť nástrojom skazy. Čím ďalej tým viac si uvedomujem nebezpečenstvo príbuzenskej plemenitby a preto rád používam aj plemenitbu nepríbuzenskú, prípadne vzdialenú príbuznosť. Pri výbere krycieho psa sa riadim srdcom, okom aj rozumom. Srdce niekedy pošepká a človek ani nevie prečo. Oko boxerkára napovie či je pes pekný a rozum musí, aj pri skúmaní rodokmeňa spojenie schváliť, alebo zamietnuť. Podľa mňa neexistuje jednoznačný návod na úspešné krytie. Spájanie toho najlepšieho s tým najlepším, to je základný kameň, ale na všetkom ostatnom sa spolupodieľa veľmi veľa faktorov.

Čo vidíte ako najväčšie chyby, ktoré boxer môže mať? V telesnej stavbe aj povahe.

Európski boxeri majú výbornú povahu a výstavne špičkoví jedinci majú absolvované aj skúšky z výkonu, často aj vyššieho stupňa. Najväčší dôraz si myslím, že budeme musieť klásť v chove na zdravie, ale aj plodnosť a schopnosť odchovávať zdravé životaschopné potomstvo. V exteriéri je potrebné zamerať sa na skus, pretože častým sprievodným javom pekných hláv je väčší predkus. Ak chceme aby boxeri boli úspešní na výstavách aj v porovnaní s inými plemenami, musia mať aj bezchybný pohyb.

Aké charakterové vlastnosti si myslíte, že musí mal mať dobrý chovateľ boxerov?

Chov boxerov, alebo ak chcete „boxerománia“, je v prvom rade záľuba vďaka ktorej máme veľa priateľov. Preto chovateľ boxerov by mal byť priateľský a dobrosrdečný. Nemal by v žiadnom prípade závidieť kolegom chovateľom dosiahnutý úspech. Každý špičkový pes je prínosom pre chov ako celok. Žiaľ na toto mnohí chovatelia zabúdajú, ako keby život neišiel ďalej a správajú sa tak, ako keby sa im pri poctivej chovateľskej práci nemohol narodiť taktiež špičkový pes. Môže!

Aký je Váš názor na výstavy psov? Myslíte si, že pomáhajú chovať lepších psov alebo sa dosiahne nimi opak?

Vo všeobecnosti, nielen u boxerov, sa preceňujú dosiahnuté výsledky na výstavách, to je nepopierateľný fakt. Ale na strane druhej výstavy slúžia na prezentáciu ako takú. Pre špičkových chovateľov je úplne jedno kto víťazí, ale sami si môžu urobiť obraz o kvalite najmä plemenníkov na základe ich potomkov. Myslím si, že najmä svetová výstava boxerov ATIBOX je každoročným stretnutím skutočných priateľov i znalcov plemena. Ak sem začne človek chodiť, zistí, že postupne stretá známych a z tých známych sa stávajú neskôr priatelia. Je príjemné patriť do veľkej rodiny skutočných priateľov plemena boxer.

Ktorých posudzovateľov boxerov rešpektujete a myslíte si, že poznajú plemeno veľmi dobre?

Na svete je veľa špičkových rozhodcov boxerov, o tom niet pochýb. Ako rozhodca som sa najviac naučil od dnešného prezidenta Slovenského boxer klubu pána Imricha Sopka. S veľkým obdivom som vždy sledoval posudzovanie prezidenta Nemeckého boxer klubu pána Güntera Karga. Preto som šťastný, že na Klubovej výstave, ktorá sa uskutoční pri príležitosti Majstrovstiev sveta vo Vrbovom ich uvidím posudzovať spoločne.

Aký je Váš názor na povahu plemena boxerov? Aká povaha je pre Vás ideálna? Čo je dôležitejšie výzor alebo rozum?

Ak by boxer nemal takú povahu akú má, nemohol by mať toľkých priaznivcov na celom svete. Boxera sme zdedili od našich predchodcov aj s touto jedinečnou povahou a preto je našou povinnosťou ju zachovať aj pre nasledujúce generácie.

Aké sú podľa Vás všeobecné zdravotné problémy plemena?

Zdravie by malo byť dôležitejšie ako exteriér! Je nevyhnutné sledovať hlavne zdravie srdca, ale nesmieme zanedbávať ani ostatné zdravotné problémy ktoré sa v chove objavia. Malo by byť svedomím každého chovateľa aby v ďalšom chove nevyužil jedincov s dedičnými vadami.

Aká je Váš názor na bielych boxerov?

Pramatkou všetkých boxerov bola biela sučka. Ten kto troch študoval dedičnosť sfarbenia, vie, že sa budú vždy biele jedince, alebo strakoše, objavovať v tom prípade ak budeme využívať v chove psov a sučky s elegantnými bielymi znakmi. Tvorcovia štandardu sú chovatelia z Nemecka, nemáme právo im do toho hovoriť, ale bude mi potešením ak raz opätovne zlegalizujú bieleho boxera ako plnohodnotne využiteľného aj v chove aj na výstavách.

Aký je Váš názor na zákaz kupírovania uší a skracovania chvosta?

Naši predkovia na základe určitých skúseností začali s kupiráciou chvostov aj uší. Ak v prírode neexistuje divožijúca psovitá šelma s nestojacími ušami, bolo by aj boxerovi asi lepšie ak by mu uši stáli, aj za cenu kupirácie. Nekupírovaný chvost temperamentnému boxerovi tiež skôr prekáža. Je to však len môj subjektívny názor a ak raz aj v našej krajine bude zákaz kupirácie nezostane nič iné, len sa prispôsobiť. Ale boxer je v prvom rade jedinečná povaha.

Aká je podľa Vás pre boxera najlepšia strava?

Nech je to doma pripravovaná, alebo priemyselne pripravovaná, musí byť kvalitná.

Aké sú podľa Vás pre boxera najlepšie podmienky k životu?

Boxer je šťastný ak je chovaný v byte, ale ešte je pri tom šťastný ak sa môže spolu so svojím majiteľom prebehnúť v lese či na lúke.

Myslíte si, že sú zdravotné testy v chove boxerov potrebné? Prosím Vás, uveďte dôvody a príklady.

Zdravotné testy sú potrebné, avšak ak by sa so psami vrcholovo pracovalo do vyššieho veku a neobjavili by sa žiadne zdravotné problémy, bol by to najlepší spôsob testovania zdravia.

Poznáte boxerov v Amerike a ak áno, aký je Váš názor na ich telesnú stavbu a typ?

Amerických boxerov poznám viac-menej z fotografických materiálov a videl som asi tri importy. Sú samozrejme iní než európski, ale to neznamená, že cesta ktorou idú naši americkí kolegovia je zlá. Je proste iná. Možno raz dosiahneme ideálu spojením týchto dvoch ciest. Dnes by som to charakterizoval tak, že v Európe je najdôležitejší typ a celkový výraz, potom krása hlavy a až na ďalšom mieste je anatomická dokonalosť a výborný pohyb. Práve preto sa neumiestňujú v záverečných súťažiach výstav psov všetkých plemien veľmi často. Okrem toho európsky chov boxera kladie veľký dôraz na pracovné využitie a mne sa veľmi páči ak pes ktorý má titul svetového víťaza má aj skúšku SChH 3.

Aký je Váš odkaz, Vaša rada mladým chovateľom, ktorí s chovom ešte len teraz začínajú?

Nevzdajte sa pri prvých neúspechoch. Poctivý prístup raz prinesie zaslúžené ovocie špičkových odchovov a hlavne budete mať skutočných priateľov na celom svete. To je to najkrajšie čo Vás môže v živote stretnúť.

Čím sa podľa Vašej prognózy stane toto plemeno za 50 rokov? Ako sa plemeno bude vyvíjať? Pokrok alebo návrat do pôvodného stavu? Myslíte si, že „zlaté časy“ boxerov už uplynuli alebo ich ešte len čakajú v budúcnosti?

Boxer si udržiava popularitu už veľmi dlho. Nie je módnym plemenom, ale kto ho mal raz, už iného psa mať nechce. Bude naďalej výborným spoločníkom, ale budú ho na šport, možno aj služobné využitie využívať všetci tí ktorí ho chcú mať aj ako partnera. Nemám obavy o budúcnosť boxera. Chovu, výcviku a propagácii plemena sa venuje toľko vynikajúcich a jedinečných ľudí, že môže len a len rozkvitať.

Prosím Vás, povedzte nám o Vašich plánoch do budúcnosti?

Naďalej sa podieľať svojimi možnosťami na zvyšovaní úrovne chovu využívaním tých najlepších plemenníkov a za cieľ si dávam aj maximálne dbať na zdravie.